14 cabinete veterinare din Bucureşti

Spread the love!
  •   
  •   
  •   

Acum două zile, când efectiv nu mai ştiam ce să facem cu Bruno, nici eu, nici ai mei, am cerut o recomandare de medic veterinar, pe Facebook. Pentru că am mulţi prieteni cu animale de companie, mi-am pus speranţele acolo. Chiar dacă nu am ajuns încă la o clinică, starea lui Bruno s-a îmbunătăţit şi, în funcţie de cum evoluează lucrurile, săptămâna viitoare ne programăm la o vizită medicală.

Între timp, m-am gândit să salvez într-un loc toate cabinetele veterinare, şi asta pentru că nu se ştie niciodată când vom mai avea nevoie, sau poate mai este cineva ca noi într-o situaţie delicată cu pisica, căţelul sau porcuşorul de Guineea. 🙂

Mai vreau să menţionez că lista de mai jos nu reprezintă un top, nu este exhaustivă, dar am încredere în cei care mi au recomandat clinicile, mulţi dintre ei trecând prin scenarii asemănătoare cu al meu sau chiar mai complicate.

Speed Vet | www.speedvet.ro – au program non-stop şi serviciu de ambulanţă veterinară.

Falcon Vet | www.falconvet.ro – au o mulţime de specializări, chiar şi fizioterapie şi un centru de recoltare a sângelui, sânge care merge către Hemopet – Banca de sânge.

Vet Spot | www.vetspot.ro – la ei găsiţi şi Pet Hotel, de la 39 lei/zi camera încălzită. Ah, şi îmi place logo-ul lor.

A&A Medical Vet | www.medicalvet.ro – au două cabinete în Sector 6, iar printre serviciile lor se numără stomatologia şi ortopedia veterinară.

Polivet | www.polivet.ro – dacă vă decideţi pentru această clinică, mi-a fost recomandat Dr. Andrei Tănase.

Tetravet | www.tetravetmilitari.ro – aşa cum zice şi numele site-ului, îi găsiţi în Militari. Tot în zonă se află şi Acum Vet (lângă Plaza Mall), iar recomandarea merge către Dr. Marian Dorobanţu, dar şi Bernievet | www.bernievet.ro, unde Dr. Rasvan Dacian a fost descris ca fiind „un foarte bun clinician, chirurg deosebit, este intuitiv şi responsabil.”

De asemenea, un medic excelent am înţeles că este Dr. Ifteme Constantin de la singurul Centru de Endoscopie şi Chirurgie Digestivă din România, dar şi mult mai scump.

Dr. Mihaela Mezei de la Izzy Vet (aproape de Parcul Carol) | www.izzyvet.ro  este un alt medic veterinar care mi-a fost recomandat de către o prietenă.

Dr. Elisa Badulescu de la Bluepoint Vet | www.bluepointvet.ro este şi ea pe lista de medici veterinari dedicaţi. Chiar şi motanul Tyson, al lui Răzvan Exarhu, a fost tratat acolo. 😉

Georgiana şi Mihai de la Your Vets | www.yourvets.ro par a fi şi nişte oameni foarte simpatici, nu doar profesionişti.

SOS Vet | www.sosvet.ro – din câte am văzut pe pagina lor de Facebook, se ocupă şi de cazuri foarte grave. Îi găsiţi în zona Budapesta.

Nu în ultimul rând, cele mai multe voturi au mers către Facultatea de Medicină Veterinară din Bucureşti. Din câte am înţeles au şi clinică, şi foarte mulţi specialişti, dar este important să ai o trimitere sau să fii îndrumat către un anumit departament.

Mulţumim tuturor pentru sfaturi şi încurajări.

* photo credit: www.pixabay.com


Spread the love!
  •   
  •   
  •   

There are 1 Comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *